Fermata Bistkupstwo

  ***

  * 9.8. 2007
  matka: ICh, Ch, BOB WDS2009 Apurva Bistkupstwo
  otec: Ch Velikij Bonapart iz Razdolia

  Mátka byla prvním barzojem v naší rodině.

  Je to to nejlaskavější zvíře, jaké jsme kdy mohli potkat. Miluje ji každý, kdo ji zná, pro její láskyplnou, jemnou a nevtíravou povahu.

  Doma nejraději odpočívá na gauči, který střídá s křeslem, ale jakmile se nosí na stůl, hlásí se o svůj podíl a klade nám hlavu dojemně na klín, aby vymámila nějaké to „lidské“ jídlo, které zbožňuje. Žádný z našich psů neumí udělat tak smutné oči, žádný nedokáže takovou dobu trpělivě stát a čekat, až dostane, co chce.

  Mátka je typ, který se nerad hádá, a tak ve psích sporech spíš ustupuje, ale když jde o něco, na čem jí záleží, dokáže ukázat zuby a zavrčet a od oblíbeného pamlsku se rozhodně vyhodit nenechá. Když se jí nějaký pes příliš vnucuje nebo obtěžuje, decentně, ale rázně ho pošle pryč.

  Je typickým barzojem jak díky své zdrženlivé, tiché, ale milující nátuře, ale hlavně díky obrovské vášni pro běh a lov. Doma je to ospalec, ale venku se promění v úplně jiné zvíře. Neunikne jí žádný pohyb v okolních polích a nejšťastnější je, když cvakne karabinka na obojku a ona se může šílenou rychlostí rozběhnout krajinou. Stačí jí jen pošeptat: „Tak běž…“ a vidíme už jen vzdalující se bílý konec ocasu.

  Mátka je velmi elegantní fenka, má nádhernou štíhlou hlavu, kompletní korektní chrup i skus, výborné linie a krásný lehký pohyb. V půl roce bohužel utrpěla při hře se psem vážný úraz, který jí na dva dlouhé měsíce znemožnil téměř pohyb. Podepsalo se to na její fyzické konstituci, takže její výstavní kariéru jsme přerušili. Podle výsledků vyšetření na rentgenu a CT na veterinární klinice v Mimoni jsou Mátčina dávná zranění výborně zhojená a všechny kosti narostlé správně a rovně. Za zásadní nedostatek bylo označeno pouze velmi nedostatečné osvalení v inkriminovaných partiích. Rozhodli jsme se ale Mátku dál nevystavovat, nejen kvůli tomuto problému, ale i kvůli její nechuti k výstavám.

  Bez ohledu na cokoliv ale Mátka je a bude vždy tím nejúžasnějším tvorem, jakého jsme kdy potkali. V roce 2011 Mátka dokončila coursingovou licenci. Teď už si užívá zasloužený odpočinek a tráví čas na gaučích a matracích, kde se jí vždy líbilo nejvíc :)


  Posted in Fermata Bistkupstwo