Coursing

Baldr "Izi"

Co je to coursing?

Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším, co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním. Psi při něm pronásledují plastový střapec (někdy s kusem chlupaté kůže) po různě se klikatící trase, dlouhé zpravidla 700 – 1000 m. O vítězi rozhoduje nejen rychlost, ale rovněž kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, lovecké nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje.

Baldr "Izi" Izironk

Každý pes absolvuje dva rozběhy a počet bodů z obou běhů se sčítá. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně, nebo se přestavuje dráha), neboť psi si pamatují, jak běželi první běh. Jak už bylo uvedeno, oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což má napodobit pohyb kořisti ve volné přírodě a dává možnost uplatnit se psům inteligentním.

Ačkoli nepatří k nejrychlejším z chrtů, pohled na krajinou letící barzoje zrychlí tep každého jejich obdivovatele. Běhací výlety jsou pro psy i jejich majitele příjemně stráveným dnem v přírodě mezi přáteli, což se o všech výstavách vždy říct nedá. V neposlední řadě je také třeba mít na paměti, že plemeno, které milujeme, bylo stvořeno primárně k lovu. Vlohy k lovu a rychlost by měly být jedním z hlavních kritérií, kterých se při chovu držíme. A kdo by rád nedopřál svým miláčkům to, co je baví na světě nejvíc?

Coursingy samozřejmě mohou běhat a běhají i jiná plemena než chrti. Pokud chcete začít, doporučujeme navštívit nejprve veřejné tréninky, kde si vyzkoušíte vy i pes, co to vlastně obnáší. Abyste mohli startovat v oficiálních závodech, musíte pak splnit podmínky pro získání licence, které sestávají z jednoho úspěšného sólového a dvou párových.

/na fotografiích Baldr  “Izi” Izironk, majitelka Věrka Neubauerová/
/copyright photo: Lenka Wami Blachová www.photo-wami.cz/
/text částečně převzatý z http://www.coursingcz.info/ /

Naše akce