O nás

***

Prý se lidé dělí na ty, kteří mají rádi kočky, a na ty, co preferují psy.
Naše rodina vždy patřila k typickým kočkomilům. U rodičů jsme už od dětství měli domácí kočičku, která se starala o dodávky koťat, počurané peřiny a všechny ty slasti soužití s kočkami. Na vysoké škole jsem adoptovala z útulku odrostlou Barbuchu, která nám bohužel po několika letech umřela na selhání ledvin, Petr pak obohatil naši nově vzniklou rodinu mourovatou Nisi a Číčou, přivezenou až z Afriky, kde krátce pracoval na ambasádě. První společná kočina ale byla siamská Mia následovaná po roce blue-point kocourkem Hakuem. Naše siamská dvojice se s námi zabydlela v rodinném domku na bývalé viniční stráni na hřebeni Turbovického hřbetu, který si postupně rekonstruujeme.

Na podzim roku 2008 jsme se rozhodli, že do naší rodiny přivedeme psa. Naše volba nakonec padla na CHS Bistkupstwo, a tak se milovanou členkou rodiny stala fenka Fermata. Pak jsme zjistili, že to o kočkách a psech je fáma – po všech stránkách. Jako by barzoj byl to, co nám vždycky chybělo. Brzy za Mátkou následoval pejsek Allperi a koncem února 2009 rozšířila naši smečku fenečka Hatchepsut, Mátčina poloviční sestra.  V únoru 2010 jsme zjistili, že Foxey Lady Bistkupstwo, pravá sestra Mátky, přišla o domov a nabídli jsme jejím chovatelům, že se jí ujmeme. V listopadu 2011 jsme se po několika letech plánování vydali za svým snem a navštívili jsme v USA chs Teine, odkud jsme si přivezli nádhernou fenečku Boots, Teine Seabury Walk on Water. Je těžké popsat naše dojmy a vyjádřit vděčnost za tento poklad.  V roce 2012 jsme odchovali A-vrh a doma si ponechali sladkou mazlivou Ariettu. Vrh B nám dala Boots a Alpi. Doma z něj zůstal Booty Bay “Mimin”, takže naše smečka dnes čítá sedm barzojů.

***

Barzoji a siamské kočky jsou pro nás jako dvě strany jedné mince. O siamkách se říká, že to jsou psi v kočičí kůži – upovídané, komunikativní, velmi chytré a aktivní, vázané na majitele jako psi. Barzoji – klidní, individualističtí, samostatní jako kočky… Dnes je nám jasné, že bez nich u nás cosi chybělo, cosi, o co už nikdy nechceme přijít. S naší smečkou jezdíme na výstavy a coursingy a moc rádi navštěvujeme přátele barzojáře, kde si užijeme nejen my, ale i naši psi. Začátkem roku 2010 nám byla zaregistrována chovatelská stanice Izironk.

V současné době bohužel už nemáme siamky, o obě kočičky jsme přišli krátce po sobě. Protože se nám ale po kočičkách stýskalo, naši rodinu rozšířili postupně kocourek Karamel Sante d Orsy (dnes kastrát) a kočičky Layla a Pansy “Maceška” z chovatelské stanice Look of Lynx, všichni hrdého plemene mainská mývalí, které nám okamžitě přirostlo k srdci. S kočičkami již začínáme sbírat první výstavní úspěchy.

V roce 2012-13 jsme odchovali první dva krásné vrhy mainek. Karamelek se přestěhoval do skvělého domova poblíž nás, kde není tak rušno a kde je hýčkán a rozmazlován, a naši rodinu rozšířil importovaný kocourek Comeback Pillowtalks. V létě 2015 se těšíme na jeho první děti.


Děkujeme panu Vladimíru Šlechtovi za svolení použít název Izironk z jeho knih.


free counters

TOPlist